Atrakcje w okolicy

Ostróda

Ostróda jest znanym miastem turystycznym na Mazurach, rejonu Polski uznawanego za jeden z 7 Cudów Natury. W ostatnich latach parokrotnie zdobywała tytuł najpopularniejszej miejscowości turystycznej oraz Letniej Stolicy Warmii i Mazur. Słynie, przede wszystkim, z unikatowego w świecie Kanału Ostródzko-Elbląskiego, po którym „statki płyną po trawie”. Ostróda postawiła zdecydowanie na rozwój turystyki, sportu i rekreacji.


Góra Dylewska

Najwyższe wzniesienie Wzgórz Dylewskich i jednocześnie całej północno-wschodniej Polski, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim, na południe od miasta Ostróda.

Wysokość 312 m n.p.m. Jest to wzniesienie morenowe, pocięte licznymi wąwozami i porośnięte bukowym lasem od strony wschodniej i północnej. Na przedpolu Dylewskiej Góry znajdują się pola Grunwaldu. Na szczycie przekaźnikowa stacja telewizyjna oraz 37-metrowa leśna wieża obserwacyjna. Po roku 2010 została odnowiona i teraz jest zamknięta, ogrodzona i niedostępna dla turystów. W odległości 2 km znajduje się jezioro Sałk (3 ha), zwane również Jeziorem Francuskim (wchodzi w skład rezerwatu „Jezioro Francuskie”). Dylewska Góra leży w całości na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich.

Źródło: www.wikipedia.pl


Malbork

Historia / Historia zamku – czasy krzyżackie

14 września 1309 roku wielki mistrz Zakonu Siegfried von Feuchtwangen przeniósł do Malborka swój urząd. Zamek awansował do roli stolicy jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku. Rychło okazało się, że w swojej dotychczasowej postaci nie może on spełniać nowych funkcji.

Trwająca blisko czterdzieści lat rozbudowa przekształciła dom konwentualny w silnie umocniony Zamek Wysoki. Otoczony głębokimi fosami i kilkoma pierścieniami murów obronnych zawierał szereg reprezentacyjnych pomieszczeń. M.in.: kościół Najświętszej Marii Panny powiększony o nowe prezbiterium i położoną pod nim kaplicę św. Anny – miejsce pochówków wielkich mistrzów. Dawne podzamcze także uległo rozbudowie, stając się obszernym i funkcjonalnym Zamkiem Średnim dostępnym dla rycerzy – gości z Europy Zachodniej.

Oprócz pomieszczeń mieszkalnych, znajdował się tu Wielki Refektarz – największą salą na zamku, przykrytą pięknym sklepieniem palmowym, Infirmeria dla starszych i chorych braci oraz Pałac Wielkich Mistrzów.

W XIV i pierwszej połowie XV wieku założono i rozbudowano trzecią część warowni - Zamek Niski zwany odtąd Przedzamczem. Umieszczono tu m.in. Karwan – wielką zbrojownię na działa i wozy bojowe, spichlerz nad brzegiem Nogatu oraz szereg budynków gospodarczych (ludwisarnię, stajnie, browar, etc). Przy jednym z nich znajdowała się kaplica św. Wawrzyńca, przeznaczona dla służby zamkowej. Całość otaczały fosy i mury obronne z licznymi wieżami, połączone z umocnieniami miasta Malborka.


Kanał Elbląski

Rejs statkiem nie musi odbywać się wyłącznie po wodzie. Kanał Elbląski to jedyne na świecie miejsce, gdzie statek pływa i po wodzie i …. po trawie.

Od dziesięcioleci na pokłady swoich statków zabiera turystów Żegluga Ostródzko-Elbląska, oferując kilka różnych tras. Każda z nich to wyjątkowe przeżycie.


REZERWACJE

Skontaktuj się z nami lub skorzystaj z formularza, aby zarezerwować domek.

Regionalny domek do wynajęcia na MAZURACH. Bezpośrednio przy obszarze NATURA 2000 DOLINA DRWĘCY.
envelopephone-handset